Nargile Nasıl Yapılır

27 Ekim 2013 Pazar, 11:37

Nargile sohbet masalarının yadigarı olmuş, nesillerden beri gelmekte olan, kendisine has kuralları olan bir tütün içme aletidir aslında. Doğu kültüründe çok yaygındır. Türkiye’de de özellikle son yıllarda birbiri ardına açılan nargile kafelerde genci yaşlısı, erkeği bayanı herkes nargile tutkusuna kapılmıştır.

nargile nasıl yapılır 300x224 Nargile Nasıl Yapılır

Nargile esasında tepesinde bulunan yuvarlak kapta bulunan yani lüledeki tütünün nargilenin alt kısmında ki şişede ki sudan geçerek içilmesidir. Nargileyi sigaradan ayıran husus bir çok aroma içermesi, sigara gibi bağımlılık yapması(ki ben katılmıyorum) ve daha uzun bir içim keyfi vermesidir.

nargile nasıl içilir 300x225 Nargile Nasıl Yapılır

Yazımızın başında nargilenin kendisine has kuralları olduğunu söylemiştik. Bunlar daha çok kültür gibidir. Kültürümüzün etik kuralları gibi bağlayıcılığı yoktur fakat insanların uyduğu kurallardır. Örneğin bunlardan biri nargile içerken herkesin kendi ağızlığını yani sipsisini kullanmasıdır. Farklı sipsiyi kullanmak aynı bardaktaki suyu başka bardaklara dökerek içmekten farklı değildir. Sadece dudağınızın değdiği yer değişir. Eğer marpuca herhangi bir virüs bulaştıysa size de geçecektir. Bu olumsuz konuyu geçip nasıl nargile hazırlarız ona gelelim.

nargile Nargile Nasıl Yapılır

Nargile kafelerde nargile genellikle pahalı olur. Bugün Türkiye’de büyük şehirlerde iyi nargileler 15 TL’den başlamaktadır. Nargile içmeyi çok seven kişiler evine nargile almayı düşünmüş olabilir. Bazıları da “kardeşim nargile ustası mısın sen nasıl yapacaksın” diyerek korkutmuş vazgeçirmiş olabilirler. Öncelikle nargilenin maliyetinden bahsedeceğim. Bir nargile kahveci takım dediğimiz kafedeki nargileler ortalama 70-80 TL’dir. Bir içim için hazırlanacak nargilenin tütün ve köz masrafı ise 50 kuruştur. Evet yanlış duymadınız kafeye 15 TL’ye içtiğiniz nargilenin bireysel olarak alıp yaptığınızda masrafı 50 kuruş hatta onlar toptan aldığından onlara daha da ucuzdur. Bunları duyduktan sonra nargilemizi alıyoruz hemen.

nargile yapımı 300x186 Nargile Nasıl Yapılır

Öncelikle alırken köz seçimimiz önemlidir. Sıkma kömür veya meşe kömürü tavsiye ediyorum. Meşeyi evde yapmak zor olabilir fakat içim keyfi çok iyidir. Kömürü tüplü ocakda veya set üstü ocakta ateşin üstüne koyarak yanmasını bekliyorsunuz. Ufak bir köz tavası alırsanız daha güzel olacaktır. Bir miktar köz yaptıktan sonra bir miktar yanmamış kömürü de üzerine bırakarak közlerin onları da köz haline getirmesini sağlayabilirsiniz. Köz olurken lülemizi alıyoruz. Kullanacağımız tütün çok önemli. En kötü ihtimal bahreyn kullanın. En pahalı yerde 100 gramı 5 TL . Bize 5-10 gram yetecek. Lülemize bu tütünü bastırmadan ! ufak ufak bırakıyoruz. Genelde evde ilk kez nargile yapanlar malzemeden çalmamak adına bastıra bastıra bol bol koyarlar. Kesinlikle böyle bir hata yapmayın. Aksi takdirde dipteki tütün hava almaz ve yanmaz. Lülemizi hazırlamaya müteakip ister nargilecilerden özel olarak alacağımız alüminyum folyo ki 5 TL’dir rulosu ve size bir ömür yeter veya normal marketten bir folyo alıp lülenin üstünü kapatıyoruz. Müteakiben tercihen bir kürdan ile ufak ufak delikler açıyoruz lülenin üzerinde. Ne çok fazla ne çok az. Şişe kısmına su koyuyoruz daha sonra. Bu aşamada ne kadar su koyacağınızı şöyle belirteyim. Ser kısmını yanı orta parçayı taktığınızda uzantısı suyun içine girmeli ve bir iki parmak içerde kalmadı. Şişenize ve serinize göre bunu ayarlayabilirsiniz. Artık nargilemiz hazır. Marpuçu takıyoruz. Tütünü koymadan önce son kontrol olarak bir nefes çekin. Bakın hava kaçıran yer var mı. Var ise nargile bantları ile o kısımları bantlayın. Daha sonra közleri koyup içim keyfini yaşayabilirsiniz.

nargile nargile Nargile Nasıl Yapılır

İlk başta zor gelen bu işlem alıştıktan sonra size toplamda 2 dakika sürecektir.(közün olma süresi hariç) İyi içimler. Unutmayın ki nargile sohbet ile iyi gider. Tek yapmanız gereken bir de çay demleyip en yakın arkadaşınızı çağırmaktır.

Gelen aramalar:

nargile nasl yaplr (118), nargile nasıl yapılır (15), nargile yapımı (5), nargile yapılışı (4), en güzel nargile yapımı (1), kendi nargileni yapma (1), nargile hazırlama resimli anlatım (1), nargile nasıl hazırlanır resimli anlatım (1)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>